Inexpensive Ways to Try Hair Products

Hey Curlies,

It can get quite expensive to continuously buy multiple hair products. Then, if you buy a product and it does not benefit you, you have just wasted your money. Let's be realistic here, hair products now cost between $3-$15 and if you would like to buy an all natural product, you can at least add another $10 to $20 dollars to your total.

Who has the time and money for all of that?

To solve these problems, there are companies that sell kits of different products. The product brands vary per month, but finally, you can try multiple products at once for only  about $20 a month.

Details:

  • Multiple products in each kit
  • Shampoos, conditioners, stylers, discounts, and hair tips
  • One low flat fee per month
  • Some products are full-sized 
  • Some products are sample sizes
Kit Options:

Curlkit:

This is the kit that I subscribe to and review for you all about every month. The kit includes 6-9 hair samples that are catered to the natural hair audience. Some products are full-sized products that you would buy at a store and others are smaller samples. The kit is $20 a month. Some highly recognized brands that have been distributed in the past:  Kinky Curly, Carol's Daughter, Ampro Gel, Wonder Curl, and Bee Mine. 

For ordering information visit curlkitshop.com

CurlBox:

This kit features 5-7 hair product samples for subscribers to explore the hair care market without breaking the bank. This box caters to all hair types and textures. The kit is $20 a month based on competitive subscriptions. This kit does sell fast and is very competitive. Some highly recognized brands that have been distributed in the past:  Karen's Body Beautiful, Dr. Miracle's Curl Care, Hair Rules, Curl Hair Solutions and Design Essentials.

CurlBox Natural:

This kit is very new to the market and similar to the company's other kit. The only difference is, the kit is especially made for naturally curly hair. A one time fee for this kit is $40. Some may think that this is expensive, but I am guessing that customers will be paying for the ingredients contained in each product. Natural ingredients are not cheap. Be aware that this kit does not contain a subscription, it is a one time fee.

For ordering information visit: curlbox.com

-Victoria(@ClassyCurlies)